מדינת ישראל ניצחה, הדמוקרטיה הישראלית הפסידה
בנימין נתניהו חתם על הסכם מושחר עם חברת פייזר והוציא לדרך את הניסוי הגדול; יאיר לפיד חתם על הסכם מושחר עם מדינת אויב והוציא לפועל את הסכם הגז הישראלי-לבנוני. הכנסת והאזרחים נשארים מאחור, נטולי קול והשפעה
![](https://bereshit-news.co.il/wp-content/uploads/2022/10/אסדה-ג28.jpg)
ב-1 ביולי נכנס יאיר לפיד לתפקידו בראשות הממשלה ורק יומיים חלפו עד שארגון הטרור חיזבאללה שבראשו חסן נסראללה, שיגר שלושה כלי טיס בלתי מאוישים לעבר אסדת כריש. נסראללה ביקש ככל הנראה לעשות בוחן פתע לראש הממשלה החדש. הכטב”מים יורטו באמצעות טילי ברק של חיל הים ומטוס קרב. בעקבות האירוע הזה התגבשו האמריקאים עם החלטה לחדש את המשא ומתן על הגבול הימי של ישראל עם לבנון ולסיים את העניין במהירות האפשרית. הסכם הגז עם לבנון אותו הוביל בנחישות לפיד הינו הסדר טכני שהרוב המכריע של אזרחי ישראל יתקשה לעקוב אחר הנתונים והפרטים שמרכיבים אותו.
אין לו את ההילה ששרתה על הסכמים קודמים שנחתמו עם מדינות ערב. אבל מומחים צבאיים ואסטרטגיים סבורים שהוא עשוי למנוע מלחמה רבת נפגעים בין ישראל לחיזבאללה. הגבול הימי בין ישראל ללבנון מעולם לא הוסדר. קיים קו מצופים במרחק 5 ק”מ מהחוף שנחשב בעיני ישראל כגבול הימי, והוא ניצב 90 מעלות מהגבול עם לבנון בראש הנקרה. ב-2012 התגלו מאגרי כריש ותנין בסמוך לגבול הימי והתפתחה מחלוקת עם לבנון בסוגייה. מאז אוקטובר 2020 מתקיים משא ומתן בעניין. לפי הדין הבינלאומי המים הטריטוריאליים מוגדרים עד 12 מייל ימי מהחוף, והם בריבונות מלאה של המדינה, ואילו המים הכלכליים מוגדרים עד 200 מייל ימי מהחוף ובהם זכות לכריית מחצבים ודיג. ב-2010 הוסדר הגבול הימי עם קפריסין, שגם בחופיה פוטנציאל לגילוי גז טבעי, במרחק מחצית מהמרחק הימי בין האי לישראל…
תגובות