הנקבות שלנו הנקבות שלהם
פרשת מטות | בין המצרים
![](https://bereshit-news.co.il/wp-content/uploads/2022/07/ציור-של-רובנס.jpeg)
זָכַרְתִּי לָךְ חֶסֶד נְעוּרַיִךְ אַהֲבַת כְּלוּלֹתָיִךְ לֶכְתֵּךְ אַחֲרַי בַּמִּדְבָּר בְּאֶרֶץ לֹא זְרוּעָה׃ כה אמר ה’ לנביא ירמיהו (ב:ב) בפסוק המופיע בהפטרה לשבוע זה. ובזיכרון הקולקטיבי הישראלי – כה אמר גם מנחם בגין לאשתו, עליזה, בפתח נאום הניצחון שלו בבחירות בחודש מאי 1977. המשפט נחקק בזיכרון הישראלי הקולקטיבי כרגע רומנטי של הצהרה על נאמנות והקרבה.
אלא שהזיכרון כהרגלו מתעתע. כי מסתבר שאלה לא בדיוק המילים שאמר בגין לאשתו. הוא שינה את סוף הפסוק, ובמקום ארץ לא זרועה אמר “ארץ זרועת מוקשים.” סביר להניח שבגין הכיר את הפסוק המקורי. מדוע שינה את הגרסה? אולי כי בחוויה שלו…
תגובות