האי שיקבע מי ישלוט בעולם
לארה”ב ולסין יש הרבה סיבות טובות להפוך את טייוואן למוקד מלחמת–העולם השלישית - וסיבה אחת קטנטנה, בעובי 10 ננו–מטר, שכנראה תציל אותנו
![תמונה פנורמית - טיוואן](https://bereshit-news.co.il/wp-content/uploads/2022/08/shutterstock_782269228.jpeg)
ננסי פלוסי, יו”ר בית הנבחרים של ארה”ב, נחתה ביום שלישי השבוע בטאיפיי בירת טייוואן. ביקורה מתקיים למרות העובדה שהסינים שיגרו לא מעט אזהרות כלפי ארה”ב והביעו את מורת רוחם מהענין. מאז פלישת רוסיה לאוקראינה בפברואר השנה, המלחמה הגדולה ביותר מאז מלחמת העולם השניה, גזרת סין–טייוואן נותרה כל העת בזווית העין. אבל בשבועיים האחרונים הגזרה התחממה בעקבות הודעת פלוסי על ביקורה הרשמי הצפוי בטייוואן. שר החוץ הסיני, ואנג יי, שלח אזהרה חריפה אותה ייעד לפוליטיקאים אמריקאים שמגלים מעורבות יתרה בנושא טייוואן, ואיים בנוסח מאפיוזי משהו כי “הם לא יגמרו טוב”. הנשיא ביידן ונשיא סין שי ג’ינפינג קיימו שיחת זום שבה הזהיר הנשיא הסיני את ארצות הברית שלא לקיים את הביקור, תוך איום שארצות הברית “משחקת באש”. הנשיא ביידן מצידו הצהיר במפורש רק באוקטובר האחרון שארצות הברית תגן על טייוואן במקרה של פלישה סינית. אל מול האיומים והאזהרות שהגיעו מסין לנוכח ביקורה של פלוסי הודיע דובר הבית הלבן כי יש לה זכות לבקר בטייוואן וכי “ארה”ב לא תאפשר שיאיימו עליה”.
ארצות הברית סירבה להתערב צבאית במלחמה באוקראינה, וגם במהלך ביקורו בישראל הצהיר ביידן שישראל תיאלץ להגן על עצמה מול איראן. אבל נראה שטייוואן מבחינתה היא סיפור אחר לחלוטין. הדמיון בין אוקראינה וטייוואן הוא רב. שתי המדינות הן דה–פקטו עצמאיות ושוכנות ליד מדינות גדולות וחזקות יותר, בעלות תרבות דומה, שבעבר שלטו עליהן, ושעדיין רואות…
ניתוח מהפנט, למדתי המון! תודה רבה!!