3,000 שנה ולא למדו כלום
לילדים ניתן מעט אוכל משלוש סיבות: כדי להרגיל אותם לאכול מעט; כדי שיגדלו לגובה ולא ישמינו; כדי שירעבו עד שייאלצו לגנוב אוכל, דבר שילמד אותם לחשוב על תחבולות ויפתח אצלם תושייה שתסייע להם בחיים ובקרב
![](https://bereshit-news.co.il/wp-content/uploads/2022/05/spartan-boy.jpg)
לחינוך הספרטני יצא שם של נוקשות, קפדנות, העדר חמלה והתעמרות בילדים ובנוער לשם חישולם לעתיד קשוח. נראה כי מערכת החינוך בישראל מנסה בשנתיים האחרונות ללמוד מספרטה. חותרת לאלף בכוח את קטיניה לנשום דרך מסיכות תוך אכיפת משמעת חמורה כדרך חיים. אם המטרה היא חישול, רצוי אולי שנקבל תמונה מלאה יותר על המשמעות הכוללת של המונח “ספרטניות”, מה באמת היה שם והאם היו עוד מאפיינים.
ספרטה לא היתה עיר קדומה טיפוסית, היא לא היתה מוקפת בחומה, ובפועל, גם לא היתה ממש עיר אלא מקבץ של כפרים. בלטו בהם חמישה כפרים מרכזיים בחבל הפלופונס שהרים גבוהים הקיפו אותם מסביב. החמישה הללו נהיו למעין מדינה כפרית עצמאית שבזה לארכיטקטורה המבוצרת של תקופתה. לגרסת הספרטנים, חומות וביצורים הם בעצם סממן לחולשה…
תגובות